Categories
Новости

Дрифт для чайників

Мається на увазі не явлення, коли дріфтом називають будь-який, навіть неконтрольований, занос автомобіля, а вид автоспорту! Звичайно, хто-то може відповісти, що в Інтернеті можна знайти величезну кількість інформації на цю тему. Однак, короткої і повної дуже мало. Это экскурс в историю, либо в технические дебри либо либо вообще какой-то бред. И чтобы отделить котлеты от мух, придётся погуглить не один час. Ось я і вирішив зробити невеликий огляд про дрейф спеціально для тих, кому лень тратити своє час на інтернет-серфінг. Ітак…

зимній ДРИФТ ДЛЯ ЧАЙНИКОВ

Давайте начнём з того, що розмова йде про Дрифте как вид автоспорту. По-русски правильней, наверное, буде говорити “дрифт”. Дуже часто «дрифтом» називають будь-який занос будь-якого автомобіля, що заканчується в кювете, сугробі або в обнімку з придорожнім столбом. Це не “дрифт”! Це банально “потеря стійкості”! Ну не називаете же Ви уличную драку “боксом”! Дрифт як явище я б сформулював так: “дрифт” — це тривалий рух автомобіля в керованому заносі. Відповідно, вважається, що занос (даже контрольований) на передньопривідному автомобілі називати “дрифтом” не можна. Хоча я неодноразово проїхав один повний круг в заносі на передній привод, але, як правило, це вийшло по дузі зі зменшуваним радіусом. Автомобілі з трансмісією 4х4 вже здатні дріфтити, так як можуть довго їхати в керованому заносі, але поки в спортивному «дрифті» вони не використовуються. Так, автомобіль для занять “дрифтінгом” повинен бути заднеприводным! Потужність для початку не менше 150-160 л.с./т. В ідеалі від 250 і вище. Це для перших кроків у літньому дрейфі. Але в нашій країні побудова конкурентоспроможного дрифт-кара може дозволити собі не кожен, тому зима подлится 5 місяців на рік, а тому не могла не з’явитися і зимова різновидність цього виду спорту. Впрочем. зимовий дрифт у нас з’явився ще раніше японського. Насправді я добре пам’ятаю парний дрифт у виконанні Гольцова — Антропова на двох рижих “Москвичах” на гонках “Казанська верста”.

Бюджетний зимовий дрифт на кілька порядків менше: вимоги до тягово-мощним характеристикам машини істотно скромніше, а комплект шин хватить не на один сезон. Так і автомобіль можна придбати всього за пару десятків тисяч рублів. Іномарки зустрічаються рідко — останнім часом на ледових трасах домінують «Жигулі» та ІЖі з ними.

Оскільки судьи як правило самі їздити не вміють, але дуже хочуть побачити крутий дрейф, спочатку завдання може показатися невиправданим, але спустя час-другої тренування, у більшості пілотів починає що-то отримувати. Що може входити в задание? Во-перше — спосіб ініціації першого заносу («Фурідаші» — один із небагатьох, що прижились у нас термінів). Як правило використовується 2 способи — ініціація з використанням ручного гальма або без. З “ручником” можливі 2 варіанти: коротка блокування задніх коліс для зриву їх в кольце або подовжена з протяжкою по прямій. Без “ручника” — частіше всього це так називається “дальневосточный флай”. Деякі путають його з “контрсміщенням”. Виконується таким чином: в режимі розгону слегка повертаємо руль у сторону, протилежну майбутньому повороту, потім резко закриваємо “газ”, одночасно повертаючи руль у сторону повороту. В цей момент задня вісь розвантажується і починається занос. Далі зазвичай повинен ідти інерційний дрейф — автомобіль летить кілька десятків метрів за інерцією без “газу” і навіть, може бути, з виключеним сцеплением. Вищий пілотаж — це Backward entry — прийом, коли задня частина автомобіля «обгоняє» передню, при цьому досягається величезний кут заносу (більше 90 град.).

Друге, що дають в суддівському завданні — це траекторія, яка не завжди може поєднуватися з ідеальною точкою зору традиційних видів автоспорту. Чаще всього рекомендується їхати шИроко (іменно так — з ударом по першому слогу :)), щоб в парних заїздах сперник (мені більше подобається слово “партнёр”) міг під’їхати ближче. Зазвичай на траекторії встановлюються “точки кліпінгу” — точки, до яких автомобіль повинен під’їжджати максимально близько. Кліпінг-поінти бують внутрішні і зовнішні. Либо це може бути “кліпінг-зона”. Як правило це бетонна стена або сніговий бруствер. І тоді легке касание такого стени заднім бампером розцінюється суддями як особливо вищий пілот і називається “Kiss The Wall”.

Третье. Способи прохождения того або іншого ділянки траси. Варіанти: інерційний дрифт, коли автомобіль скользить по інерції без тяги на колёсах або «Full trottle» — повний газ! Це вже згадує “Powerslide” (силовий занос) за счёт пробуксовки коліс. До слова, в японському і російському дрейфі не привітствуется прохождение в такому режимі всієї траси, хоча гаряче улюблені власниками надпотужних автомобілів. І ось, коли в основній масі учасників, казалось би, починають отримувати судові завдання, приходить час чергового брифінгу, на якому судді проводять розбір польотів і пояснюють, як буде проходити кваліфікація.

проводиться таким чином: кожному учаснику дається 3 спроби. Якщо старт і оцінюване оцінювання знаходиться в безпосередній близькості від другого, то всі 3 спроби проходять підряд, при цій першій спробі не оцінюється і вважається ділянка прогріву. Якщо від лінії фінішу до старту їхати далеко, то оцінюються всі три спроби, але проходять вони в порядку живої черговості. Як відбувається оцінка? Значно кожен учасник має 100 балів, з яких за каждую помилку судді вираховують бали. Судей, як правило, троє. Кожен виставляє свою оцінку, а потім вираховується середньое арифметичне. Якщо ні один із трьох суддів не помітили ні однієї помилки, головний суддя виносить: “Анікуя себе!” і тут же все дружно кричат: “Анікуя-а-а!” Но я особисто за останні 7 років такого не слишав. Типичні помилки, на які звертають увагу судді: 1. Вялое фуридаши — автомобіль плавно свалюється в занос; 2. Малый угол заноса; 3. Частые коррекции — подруливание з великою амплітудою, використання «ручника» для корекції. 4. Непостоянный угол заноса; 5. Критическое замедление; 6. Рух на прямих колесах або поворот колеса в сторону, протилежну заносу (дрифт передніми колесами — він же під кермом); 7. Вялые переводки (фурикаеши — смена направления заноса) или переводка через прямое колёса ; 8. Установка; 9. Разворот — це як правило “0” балів! 10. Ну и любые отклонения от судейского задания

Пока судьи підводять підсумки кваліфікації, може бути об’явлена вільна тренування — ми її називаємо “мацури”. Мацурі проходить у вільному форматі — в одному заїзді можна побачити по 3, 4, а то і 5-6 автомобілів!

За результатами кваліфікації складається таблиця парних заїздів, де всі учасники, що пройшли кваліфікацію, поділяються на пари за принципом “кращий з вищим” таким чином, щоб лідери кваліфікації могли зустрітися з одним лише ближче до фіналу. При числі заявлених більше 32 це може бути таблиця ТОП-32. Якщо учасників менше, то ТОП-24 або ТОП-16. Про ТОП-24, думаю, надо пояснити окремо: з 24-х учасників 8 кращих автоматично проходять в ТОП-16, а серед 16-ти інших ведеться свій ТОП-16, в якому вибирається втора 8-ка учасників основного ТОП-16. . Є ще така хитра система — “24 Double ilimination”, але в ній розібратися на трезву голову занадто складно! Ітак, пари учасників об’явлені і починаються

ПАРНІ ДРИФТОВІ ЗАЇЗДИ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Последние записи